MAXIEM 1530 WaterJet

Cięcie wodą (inaczej: obróbka strumieniowo-ścierna, obróbka hydro-ścierna, obróbka wodno-ścierna, obróbka hydro-abrazyjna, abrasive waterjet) w dużym uproszczeniu jest to wykorzystanie strumienia wody o ekstremalnie wysokim ciśnieniu w celu przecięcia materiału o grubości nie przekraczającej 200 mm. Stół, służący do obróbki elementów, posiada wymiary 3×1,5m.

MAXIEM 1530 pozwala ciąć szybciej, co wpływa na zwiększenie produkcji i obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Wszystko to dzięki zastosowaniu sprawdzonej wysokociśnieniowej pompy korbowodowej dostępnej w dwóch wersjach, o mocy 20hp (50 000 psi) lub 30hp (50 000psi).

W skład wyposażenia MAXIEM 1530 wchodzi również oprogramowanie Intelli-MAX ® Basic, które oparte jest na oprogramowaniu Omax zaprojektowanym specjalnie do wykorzystania w środowisku wodnym.

MAXIEM 1530 tnie elementy ze wszystkich materiałów, takich jak metal, plastik, szkło, ceramika, oraz kamień. Innowacyjna technologia sprawia, że MAXIEM 1530 jest wysoce funkcjonalny.

Wielkość stołu roboczego to 3048 mm x 1575mm co sprawia, że jest możliwość cięcia większych elementów.

Urządzenie MAXIEM WaterJet zaspokaja potrzeby klientów w zakresie cięcia płaskich elementów ze wszystkich materiałów (np. metal, plastik, szkło, ceramika, kamień, kompozyty) bezpośrednio z plików CAD i DXF. Także materiały ultratwarde, odbłyskowe czy kruche nie stanowią żadnego problemu dla urządzeń MAXIEM WaterJet. Cięcie przy pomocy urządzenia MAXIEM pozwala zaoszczędzić czasy operacyjne oraz zredukować zużycie materiału.

Kluczową zaletą WaterJet jest brak oddziaływania cieplnego na obrabiany surowiec oraz to, że podczas obróbki nie wytwarzane są szkodliwe opary czy niebezpieczne odpady. Podczas cięcia wydzielana jest tylko para wodna. W przypadku cięcia miękkich i cienkich materiałów, sama woda całkowicie wystarcza, jednak w przypadku twardszego i grubszego tworzywa,
konieczne jest użycie wody z domieszką ścierniwa (garnetu). Obróbka hydro abrazyjna polega na wyrzuceniu wody i ścierniwa do tempa zbliżonego do prędkości dźwięku, co odpowiada za niesamowitą precyzję, jaką gwarantuje technologia cięcia wodą. Sam garnet można porównać do piasku z tym, że jest on zdecydowanie twardszy i ma znacznie ostrzejsze krawędzie.

WaterJet nie ma sobie równych w porównaniu z innymi metodami cięcia. Przede wszystkim, strumień wody przecina materiały znacznie grubsze niż może to wykonać laser czy cięcie plazmą. Poza tym wykonana obróbka charakteryzuje się zdecydowaną większą precyzyjnością niż w przypadku innych sposobów. Dodatkowo, materiał nie jest poddawany działaniu wysokiej temperatury, jak to bywa przy cięciu termicznym. Dzięki temu przycinany surowiec nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne w postaci rys, mikropęknięć czy odkształceń.

Obróbka strumieniowo-ścierna, posiada wiele zalet, do najważniejszych z nich należą:

  • Brak przeszkód jeśli chodzi o cięcie szerokiego wachlarza materiałów
  • Wysokiej jakości wycięta krawędź oznacza brak potrzeby stosowania dodatkowej obróbki wyciętego detalu
  • Brak wpływu na strukturę wierzchnią materiału, co eliminuje potrzebę obróbki wykańczającej.
  • Wykonanie dowolnych kształtów.
  • Technologia przyjazna środowisku.
  • Błyskawiczna i efektywna obróbka surowca.